Menu:

mini Gallery

Linki:

Tagi

Drony czy Wielornikowce? Historia Dronów i współczesnych multirotorów?
11325
post-template-default,single,single-post,postid-11325,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-1.8, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_470,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Drony czy Wielornikowce?

DJI s900 & Zenmuse
Mar 02 2017

Drony czy Wielornikowce?

Drony czy Wielornikowce?

Drony czy Wielornikowce?

Dji s800 & Zenmuse Gimbal

Drony czy Wielornikowce? Po pierwsze Dron nie musi być wielornikowcem choć oczywiście może . Dronem może być samolot, helikopter, quadrocopter, octocopter. A więc czym różni się dron od modelu zdalnie sterowanego? Dron to model RC wyposażony dodatkowo w kamerę (lub kilka) które w czasie rzeczywistym transmitują obraz do operatora siedzącego na ziemi. Dzięki czemu operator nie musi pozostawiać modelu w zasięgu wzroku a odległość, na jaką może odlecieć ogranicza tylko zasięg radia i przepisy. Przypominam aby wykonywać loty poza zasięgiem wzroku należy posiadać licencje operatora BVLOS

Historia wielowirnikowców

Od pierwszego udanego lotu braci Wright, człowiek od razu chciał wykorzystać samoloty do zastosowań wojennych. Na wojnie gdzie często nie było czasu przygotowywać pasa startowego, potrzebne były pojazdy pionowego startu. Pierwsze konstrukcje tego typu, próbował już stworzyć Leonardo Da Vinci i to On chyba powinien być okrzyknięty wynalazcą koncepcji helikoptera. Niestety zarówno za czasów Leonarda ówczesne konstrukcję, wzbijały się czasem w powietrze ale jedynie na paręnaście sekund.

Drony czy Wielornikowce?

Oehmichen No2 after 7 minute flight

Oehmichen No2 1920r

Pierwsza udana próba lotu, wielornikowcem odbyła sie w 1920 roku na dwówirnikowcu. Oehmichen No2 najpierw pobił pierwszy rekord 300 metrów. Później jeszcze tego samego roku pokonał 1km w czasie ponad 7 minut. Czy to właśnie pierwszy prawnuk popularnych dziś dronów wyścigowych, tzw. 250?

Drony czy Wielornikowce?

Prawie jak drone

Historia DRONÓW.

Po pierwszych lotach, ludzie szybko wpadli na pomysł, że można by zastąpić pilota zdalnym sterowaniem a w jego miejsce wsadzić dynamit o tej samej wadzę. Tak narodziły się pierwsze pociski zdalnie nakierowywane na cel za pomocą prewodu.

A jak już wcześniej wspominałem, Dron to samolot zdalnie sterowany wyposażony w kamerę i system transmisji obrazu wideo. Na początku zeszłego stulecia telegrafia bezprzewodowa była jeszcze w powijakach, nie mówiąc o transmisji obrazu. Niewątpliwie jednak odkrycia Marconiego wpłynęły na umysły wielu ludzi, którzy w bezprzewodowej telegrafii widzieli szanse na rozwój swoich pomysłów.

Tak oto w głowie Polskiego Inżyniera Józef Pronowskiego powstał pomysł radio samolotu, wyposażonego w „elektroniczne oczy”:


Wszystkie te doświadczenia stwierdzają, że sterowanie aeroplanem przez radjo wyszło już z okresu doświadczalnego, a stał się praktycznie wykonalne. Większą wartość zaczepną tym radjo-wehikułom odbiera jednak ta okoliczność, że nie mogą się one oddalić poza obręb pola widzenia operatora. Gdyby np, radjo-samolot miał gdzie lądować poza okręgiem widzenia operatora, to mógłby osiąść na dachu jakiegoś budynku, na drzewach lasu lub w środku rzeki, albo też w pełnym pędzie uderzyć o zbocze góry. Prawdziwie cenne wyniki zostaną osiągnięte wtedy dopiero, gdy obydwa wielkie odkrycia: telewizja i telekinezja zostaną zaprzągnięte do wspólnej pracy, gdy nietylko będziemy mogli kierować z oddali samolotem, czołgiem czy łodzią podwodną, lecz jednocześnie dokładnie widzieć je i ich otoczenie.

Dron

historia dronów

Historia Dronów Wynalazki i Odkrycia 1927r

Poskie Drony koncepcja z 1927r

Wyobraźmy sobie, że radjo-samolot posiada również „oczy elektryczne”, które to oczy transmitują przez radjo obraz wszystkiego, co się znajduje w ich polu widzenia operatorowi, znajdującemu się gdzieś w kwaterze odległej choćby o setki mil. Załączona rycina przedstawia nam właśnie taki przyszły samolot wojskowy kierowany przez radjo i zaopatrzony w soczewki, które, zbierają promienie z sześciu różnych kierunków. Impulsy są przesyłane operatorowi do kwatery na ziemi. Operator ma przed sobą sześć ekranów oznaczonych według kierunku jak wyżej. Każdy ekran odpowiada jednemu z tych oczu elektrycznych przytwierdzonych do aparatu w odpowiednich miejscach. Przypuśćmy teraz, że ten płatowiec przelatuje ponad terytorjum nieprzyjacielskiem. Podczas każdego mgnienia jego lotu operator oddalony o sto, dwieście, czy pięćset kilometrów będzie widział dokładnie co się odbywa wokoło płatowca tak akurat, jak gdyby siedział na jego pokładzie, mając na domiar tę wyższość, że dzięki swemu ekranowi będzie mógł patrzeć jednocześnie w sześciu kierunkach, czego żaden lotnik nie potrafi. 

Drony czy Wielornikowce?

Jeżeli nasz radjo-telewizjo-samolot w ten czy w inny sposób wymknie się nieprzyjacielowi, można go będzie wówczas skierować do miejsca, gdzie ma rzucić bomby lub też czynić obserwacje. Operator będzie w stanie dostrzec wyraźnie kiedy jego samolot przybędzie do wskazanego miejsca. Samolot można zaopatrzyć w urządzenie wskazujące dokładnie miejsce wyrzucenia bomb, (gdy objekt będzie widzialny na ekranie w miejscu skrzyżowania się dwóch nici). Przypuśćmy, że nieprzyjaciel jest zbyt silny, że wielka ilość aeroplanów napada na nasz aeroplan i że nie ma możności ucieczki. Naówczas operator spowoduje, że nasz aparat zajmie się płomieniem i spali się. Szczątki jego spadną na ziemię bez pożytku dla nieprzyjaciela, przyczem żadne życie ludzkie utracone nie będzie.

Radjo- Aeroplany?

W przyszłości takie radjo-aeroplany będą używane nie tylko pojedynczo, lecz całemi eskadrami, W razie potrzeby będzie ich można użyć do ataku w pogoni za uciekającym wrogiem, do zdejmowania fotografji w powietrzu, słowem – przy każdej operacji wojskowej, tak zupełnie jak teraźniejsze aeroplany kierowane przez lotników. Przypuśćmy teraz, co łatwo przewidzieć – że nieprzyjaciel ma takie same maszyny lotnicze, wówczas bitwa zamieni się niejako w grę szachową, w której walczyć i ginąć będą jedynie maszyny, lecz tem nie mniej z punktu widzenia wojskowego te same wyniki zostaną osiągnięte.

Również dla celów pokojowych korzyści takiego nieomal żywego samolotu, będą niezmierne. W przyszłości stanie się rzeczą zwykłą przesyłanie poczty lotniczej bez żywej duszy na pokładzie. Każda sekunda lotu będzie jednakowoż dozorowana przez operatora urzędu pocztowego i sam samolot będzie kierowany do z góry upatrzonego celu.

Inż. Józef Pronowski

Źródło: miesięcznik „Wynalazki i Odkrycia” z 1927 r.

 

A więc Drony czy Wielornikowce?

Z tego co zauważyłem w Stanach. Tam Gdzie jest najwięcej dronów Wojskowych. Ludzie mają ochotę nazywać swoje zabawki inaczej niż śmiercionośna broń. Dlatego w USA dużo większą popularnością cieszą sie quady, qudrorotory, wielowirnikowce

 

 

https://youtu.be/UJ_1xQXj0FQ

2 komentarze
Share Post
Peter Wolf

Peter Wolf: Moje nie zrealizowane marzenie z dzieciństwa czyli Modele RC, udało mi się w końcu zrealizować około 2008/2009 roku. Gdy ujrzałem w sklepie modelarskim, śmigłowiec Belt 450, byłem pewien, że to o tym właśnie śniłem od dzieciństwa. Od tamtego czasu Modele RC a później także Drony stały się moim głównym celem w życiu ale i sposobem na życie

Post a Comment